Składniki:
🌸Kwaśna śmietana – 150 Mililitrów
🌸Woda – 150 mililitrów
🌸Mąka – 6 szklanek (objętość mojej szklanki to 200 ml)
🌸Masło – 100 gramów
🌸Suszone drożdże – 10 gramów
🌸Sól – 1 łyżeczka
🌸Cukier – 3 łyżeczki
🌸Suluguni – 150 Gramów
🌸Brynza – 150 gramów
🌸Jajko – 7 sztuk
🌸Warzywa zielone (koperek lub pietruszka) – do smaku

 1. Przygotuj jedzenie.
 2. Rozpuść drożdże, sól i cukier w ciepłej wodzie. Wlać śmietanę, wymieszać. Użyj drewnianej łyżki lub szpatułki; drożdże nie lubią metalowych przedmiotów. Daj drożdżom 10-15 minut na przebudzenie.
 3. Wlać ciepły olej, dodać mąkę. Mąkę należy przesiać, nasycić tlenem i dodawać małymi porcjami.
 4. Zagnieść ciasto, przyjemne w dotyku i miękkie, lekko oleiste. Przykryj czystą serwetką i pozostaw ciepłe do wyrośnięcia na godzinę.
 5. Podczas gdy ciasto fermentuje, musisz przygotować nadzienie do chaczapuri. Zetrzeć dwa rodzaje sera na grubej tarce, wymieszać i odłożyć około 60-70 gramów, będzie potrzebne trochę później.
 6. Ugotuj 3 jajka, ostudź i obierz. Zetrzyj je i dodaj do masy serowej, dobrze wymieszaj. Nadzienia nie trzeba solić, ser jest wystarczająco słony.
 7. Wyrośnięte ciasto zagnieść rękoma i podzielić na 4 części. Każdą część rozwałkuj wałkiem i rękami na prostokąt, grubość ciasta powinna wynosić około 6-7 mm.
 8. Rozłóż po brzegach ćwiartkę masy serowej (nie zawierającej jajek).
 9. Zwiń boki jak na zdjęciu. Dobrze ugniataj ciasto.
 10. Tworzymy łódź z długą „rufą”, wszystko dobrze mocujemy, aby łódź nie straciła swojego wyglądu.
 11. Nadzienie serowo-jajeczne podzielić na 4 części, czwartą część włożyć do łódki i zagęścić, pośrodku zrobić wgłębienie (na surowe jajko). Łódeczki lepiej uformować od razu na pergaminie, wtedy łatwiej będzie je przenieść na blachę do pieczenia. Pozostawić do wyrośnięcia na 15-20 minut, posmarować białkiem lub żółtkiem. Piec w temperaturze 220-240 stopni przez 15 minut.
 12. Wyjmij chaczapuri z piekarnika, do każdej łódeczki wbij jajko i włóż ponownie do piekarnika na kolejne 5-7 minut, białko powinno się zestalić, a żółtko powinno pozostać płynne.
 13. Do przygotowanego gorącego chaczapuri włóż cienki kawałek masła i ziół.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *